Keďže americký futbal pochádza z krajiny, odkiaľ aj väčšina vyprodukovaných filmov, je pochopiteľné, že si ľudia predstavia tento šport, keď niekomu povieme, že hráme rugby. Avšak dalo by sa povedať, že sú to dva úplne odlišné športy.
Pôvod
Veľa ludí nechápe prečo sa americký futbal volá futbal, ked s tým naším futbalom to nemá nič spoločné. Oficiálny názov rugby je Rugby football (o tom prečo je napísané tu) a americký futbal sa vyvynul práve ako modifikácia pravidiel rugby. Čiže ak je rugby futbal, s pravidlami vytvorenými v meste Rugby, americký futbal je futbal s modifikovanými pravidlami vytvorenými v Amerike.
Výstroj
Pri rugby je výstroj takmer nulová. Hráči majú kopačky, štucne, trenky a dresy vyrobené z pevných a elastických materiálov, chrániče na zuby a niektorí si volia nosiť penovú prilbu. Presne takú, ako nosí Petr Čech. Na Americkom futbale sa okrem kopačiek, štucní, dresu a chrániču na zuby nosia aj plnohodnotné tvrdé helmy, plastové chrániče vršku tela (podobné tým, aké sa popužívaju na hokeji) a trenky sú vyložené penovou ochranou.
Ihrisko
Rugby sa hrá z väčšej časti na prírodných ihriskách (aj keď v posledných rokoch si niktoré tími volia variantu špeciálnej umelej távy) na ktorého kococh sú dve bránky v tvare písmena H (ľudovo „Háčko“). Toot ihrisko je rozdelené na niekoľo „zón“. Sú to try zone, alebo miesto kde sa pokladá lopta (koncová zóna), „22ka“ tá nesie názov vďaka tomu, že je dlhá 22 metrov smerom od try zóny. 10 metrovka je čiara ktorá značí 10 metrov od stredu ihriska.
Americký futbal sa hrá v dnešnej dobe na prevažne umelých trávnikoch. Na konci ihriska sú bránky v tvare písmena Y, alebo vidličky s dvoma zubami. Ihrisko je rozdelené na 20 častí po 5tich jardoch a na oboch koncoch je end zone.
Prihrávky
Každý pozná scénu z filmu keď quarterback hodí prihrávku cez pol ihriska a daný tím sa stane slávnym. V rugby sa lopta prihráva iba smerom dozadu. Veľa ludí sa pýta, ako je možné že sa prihráva dozadu, keď cieľom je dostať a položiť loptu na druhý koniec ihriska. Odpoveď je, že treba utekať dopredu.
Štýl hry
Americký futbal sa hrá na čistý hrací čas. Čiže nikto nevie koľo môže zápas nakoniec trvať. Z tohto čisté času, kedy sú pustené stopky je čas, kedy sa dejej nejaká akcia na ihrisku zlomkový. Na druhej strane, pri rugby čas beží stále bez zastavenia ako pri klasickom futbale.
Cieľom oboch hier je doniesť loptu na druhý koniec ihriska. V rugby ale treba na tomto konci loptu aj položiť na zem.
Platy hráčov
V rugby je vo väčšine krajín zavedený strop platu hráčov. V Anglicku je to 6,4M Libier pre celý tím. Primerný zárobok v najvyššej anglickej lige je 170 000 libier, avšak najlepšie platení hráči zarábajú viac ako 500 000 libier ročne. Na rozdiel od toho, priemerný plat hráčov v NFL (najvyššej americkej lige) je 840 000 dollárov. Najlepšie platený hráči zarábajú viac ako 40 000 000 dollárov.