Loptové hry boli na britských ostrovoch populárne už niekoľko storočí, avšak oficiálny vznik našeho športu sa datuje do 19. storočia. Podľa legendy, v roku 1823 mladík menom William Web Elis počas hry futbalu na miestnej škole v mestečku Rugby zdvihol loptu do rúk a začal s ňou utekať k protivníkovej bráne. Trvalo vyše 20 rokov kým sa na škole v Rugby spísali oficiálne pravidlá. Dlho bolo rugby iba športom pre školy, až kým v roku 1858 bol v Londýne založený prvý klub, ktorý nepatril pod žiadnu školu. V tomto období sa nerozlišovalo medzi futbalom a rugby ako medzi dvoma športami, ale ako medzi dvoma rôznymi pravidlami. V roku 1863 anglická futbalová únia oficiálne zakázala nosenie lopty v rukách. Následne na to v roku 1871 vznikla anglická Rugby Football Union, ktorá oficiálne zastrešovala pravidlá rugby futbalu. Z Anglicka sa rugby prirodzene šírilo do kolónií ako Južná Afrika, Austrália a Nový Zéland. Za necelé dve storočia existovania si rugby prešlo mnohými zmenami a úpravami pravidiel. Už v prevej polovici 20. storočia boli pravidlá zhruba v podobe ako ho hráme dnes. V dnešnej dobe rozlišujeme medzi dvoma hlavnými vetvami rugby. Rugby Union (ktoré sa hrá aj na Slovensku) a Rugby League (ktoré je populárne hlavne v Austrálii)
Na Slovensko sa rugby dostalo tri krát. Prvá etaba sa odográvala v druhej polovici dvadsiatych rokov 20. stročia, keď bol v roku 1925 založený klub ŠK Slávia Bratislava. Klub sa kvôli finančným ťažkostiam rozpadol v roku 1931.
V druhej polovici päťdesiatych rokov 20. stročia bol v Bratislave založený vojenský rugbyový klub Dukla Bratislava. Ani v tomto období sa rugby na Slovensku neuchytilo, a v roku 1962 zaniklo.
Tretia etapa slovenského rugby sa začala písať v roku 2003, keď v Bratislave vznikol 1. RC Slovan Bratislava. O rok neskôr následne vznikla Slovenská ragbyová únia. V najbližších rokoch sa rugby rozšírilo aj do okolitých miest a to do Trnavy, Piešťan, Žiliny, Košíc, Nitre, Púchove a Bernolákove.